Akademia Polskiego Filmu | Siekierezada (1985)

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W ramach APF realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. 

Program zajęć podzielony jest na cztery semestry, podczas których zostaną przedstawione najważniejsze filmy z dorobku polskiej kinematografii w porządku chronologicznym. Każdy z semestrów jest odrębną całością i przedstawia filmy z konkretnego okresu – od początków kina do współczesności.

APF Gdańsk jest organizowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Szczególnie polecamy studentom PG i UG, którzy na swój wykład ogólnouczelniany wybrali Akademię Polskiego Filmu — będziecie mogli zobaczyć arcydzieła polskiego kina na dużym ekranie!

By przyjść na pokaz filmowy nie trzeba zapisywać się na wykład, każdy jest mile widziany.

WSTĘP WOLNY

Po projekcji filmu zapraszamy na prelekcję, którą poprowadzi profesor Krzysztof Kornacki.

OPIS FILMU

Siekierezada reż. Witold Leszczyński, 1985 r.

Adaptacja powieści Edwarda Stachury „Siekierezada albo Zima leśnych ludzi”. Młody Janek Pradera obdarzony duszą wrażliwego poety prowadzi tułaczkę po świecie, szukając swego miejsca na Ziemi, gdzie będzie mógł pozostać w pełni wolnym. Jego wędrówce nieustannie towarzyszą myśli o ukochanej, zwanej Gałązką Jabłoni, którą pozostawił za sobą. Odnajduje tymczasowe miejsce zamieszkania w Bieszczadach u babci Oleńki. Rozpoczyna pracę przy wyrębie lasu, dzięki której poznaje różnorodne środowisko drwali, powoli zatracając się przy tym w nieustającej tęsknocie za ukochaną.

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia