Akademia Polskiego Filmu | Panny z Wilka (1979)

Panny z Wilka (1979), reż. Andrzej Wajda, dramat obyczajowy, psychologiczny, Francja, Polska, 116 min.

Trzydziestokilkuletni Wiktor Ruben (Daniel Olbrychski), po śmierci najbliższego przyjaciela przeżywa kryzys. Za radą lekarza postanawia odpocząć od pracy i wyjeżdża na rodzinną wieś, w której nie był od kilkunastu lat. Mężczyzna zatrzymuje się u ciotki i wuja, ale większość czasu spędza w położonym nieopodal dworku Wilko, w którym przeżył pierwsze miłosne przygody z mieszkającymi tam siostrami. Podróż do Wilka staje się dla niego podróżą w głąb siebie. Na ekranie Olbrychskiemu partnerują Maja Komorowska, Krystyna Zachwatowicz, Stanisława Celińska i Anna Seniuk.

Film Andrzeja Wajdy z 1979 roku jest adaptacją przedwojennego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza o tym samym tytule. To jedno z najsubtelniejszych dzieł Wajdy, nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Prelekcja: dr hab. Grzegorz Piotrowski, prof. UG – dyrektor Instytutu Badań nad Kulturą na Uniwersytecie Gdańskim, doktor muzykologii, filolog polski, historyk filmu. Współpracuje m.in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, The Kurt Weill Foundation for Music w Nowym Jorku i Deutsche Kinemathek w Berlinie. Zainteresowany jazzem i muzyką popularną, performatyką muzyczną i sztuką aktora filmowego.

Wstęp na pokaz bezpłatny.

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia