Akademia Polskiego Filmu | Orzeł (1958)

Orzeł (1958), reż. Leonard Buczkowski, dramat, wojenny, 104 min.

Po kapitulacji Rzeczpospolitej w kampanii wrześniowej dowództwo Orła decyduje się nie składać broni i walczyć dalej. Okręt wymyka się niemieckiej obławie i zawija do neutralnej Estonii. W Tallinie załoga uzupełnia paliwo i zostawia ciężko chorego dowódcę (Aleksander Sewruk), który – wbrew zapewnieniom – zostaje internowany. Nowy dowódca, kapitan Grabiński (Wieńczysław Gliński), decyduje o natychmiastowej ucieczce reszty załogi.

Emocjonujący, a zarazem kameralny (bo ograniczający się głównie do ciasnych przestrzeni łodzi podwodnej) film Leonarda Buczkowskiego, reżysera niezapomnianych Zakazanych piosenek i Skarbu, oparty jest na prawdziwej historii brawurowej ucieczki polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł z internowania w Tallinie oraz jego przedarcia się przez cieśniny duńskie do Anglii jesienią 1939 roku. Samotny wyczyn Orła stał się dla Polaków symbolem heroicznej walki z niemieckim najeźdźcą i znakiem nadziei na odzyskanie wolności.

Na łamach miesięcznika „Kino” krytyk Jerzy Peltz nazwał obraz „jednym z najpiękniejszych filmów Leonarda Buczkowskiego, szczytowym osiągnięciem wojenno–przygodowego nurtu w jego twórczości”.

Prelekcja: dr Piotr Kurpiewski – filmoznawca, historyk, Kierownik Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się historią polskiej kinematografii ze szczególnym uwzględnieniem czasów PRL. Autor kilkudziesięciu tekstów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii filmu, zafascynowany twórczością Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Smarzowskiego.

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wstęp na pokaz jest bezpłatny.