Akademia Polskiego Filmu | Lalka (1968)

Lalka (1968), reż. Wojciech Jerzy Has, kostiumowy, obyczajowy, Polska, 151 min.

Adaptacja powieści Bolesława Prusa. Historia zamożnego warszawskiego kupca Stanisława Wokulskiego (Mariusz Dmochowski) i jego miłości do pięknej, lecz zubożałej arystokratki Izabeli Łęckiej (Beata Tyszkiewicz). Temu niszczącemu uczuciu Wokulski podporządkowuje swoje interesy, wchodzi w niekorzystne dla siebie układy z rodzinami arystokratycznymi, chcąc w pośredni sposób pomóc ukochanej, która nie odzwierciedla jego uczuć.

Zrealizowana z rozmachem produkcja Wojciecha Jerzego Hasa koncentruje się wokół historii kariery człowieka, który wydobywa się z dołów społecznych i który blisko kresu swej wspinaczki – napotyka bariery konwenansu, snobizmu i przesądów. Dopracowany w szczegółach i malarski, oddający klimat epoki, film swój kształt zawdzięcza fascynacji Hasa kulturą secesyjną.

Prelekcja: dr Maria Szoska – adiunkt w Zakładzie Polonistyki Stosowanej na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 2014–2015 mentorka w projekcie „Dydaktyka literatury i języka polskiego w gimnazjum (etap: wdrożenia)” realizowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych. Szczególnie interesuje się wykorzystaniem tekstów audiowizualnych w dydaktyce literacko-kulturowej, edukacją filmową/medialną i zależnością pomiędzy interpretacją a przyjętą strategią badawczą. Autorka publikacji z zakresu teorii i praktyki edukacji oraz nauk o sztuce, w tym książki „Trudna obecność. Film w edukacji polonistycznej a interpretacja” (Gdańsk, 2019).

Wstęp na pokaz bezpłatny.

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia