Akademia Dokumentalna | Siostrzeństwo świętej sauny (2023)

Siostrzeństwo świętej sauny (2023), reż. Anna Hints, Estonia, Francja, Islandia, 90 min.

W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Kręcony przez 8 lat film portretuje intymny rytuał, który podkreśla rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami.

Dokument Anny Hints otrzymał nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla Najlepszego filmu dokumentalnego oraz Nagrodę Reżyserską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Sundance.

Wprowadzenie: dr hab. Paweł Sitkiewicz, prof. UG

Akademia Dokumentalna to program dokumentalny stworzony przez Fundację Okonakino, dystrybutora filmów dokumentalnych Against Gravity i Festiwal Millennium Docs Against Gravity, prezentujący najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Seanse połączone są z wykładami i rozmowami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i specjalistów z dziedzin poruszanych w filmach. Wykłady Akademii Filmu Dokumentalnego Docs to ogólnouczelniane zajęcia fakultatywne, jednak wstęp na nie jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej informacji o projekcie.

Cena biletów: 15 zł

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia