Akademia Dokumentalna | Pustelnik z Treig (2022)

Pustelnik z Treig (2022), reż. Lizzie MacKenzie, dokument, Wielka Brytania, 80 min.

Lekarze powiedzieli Kenowi Smithowi, że nigdy już nie będzie mógł chodzić. Wbrew wszystkiemu, wrócił jednak do zdrowia, ale postanowił zostawić za sobą cywilizację. Od 40 lat mieszka w samotni nad jeziorem Treig w północnej Szkocji, bez prądu i bieżącej wody. Żyje tym, co przynosi mu ziemia i jezioro. Łowi ryby, rąbie drwa do ogrzania domu i pędzi wino z soku brzozowego. Najbliższa poczta oddalona jest o 27 km. W codzienności tego samotnika ukazuje się jego głęboki, duchowy stosunek do natury. „Gdy kochasz otaczającą przyrodę, ona odwzajemnia się tym samym” – tłumaczy Smith. 70-latek przedstawia również powody, dla których odwrócił się od cywilizacji. [akademiadokumentalna.pl]

Prelekcja: dr hab. Paweł Sitkiewicz, prof. UG / Krystyna Weiher-Sitkiewicz

Akademia Dokumentalna to program dokumentalny stworzony przez Fundację Okonakino, dystrybutora filmów dokumentalnych Against Gravity i Festiwal Millennium Docs Against Gravity, prezentujący najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Seanse połączone są z wykładami i rozmowami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i specjalistów z dziedzin poruszanych w filmach. Wykłady Akademii Filmu Dokumentalnego Docs to ogólnouczelniane zajęcia fakultatywne, jednak wstęp na nie jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej informacji o projekcie.

Cena biletów: 15 zł normalny / 10 zł ulgowy*

Ulga dla studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.