Akademia Dokumentalna | Planeta 2.0 (2020)

Planeta 2.0 (2020), reż. Matt Wolf, USA, 115 min.

Film opowiada historię grupy ekologów i myślicieli, na czele z Johnem Alenem, założycielem przedsięwzięcia badawczego „Biosfera 2”.  Projekt miał na celu odtworzenie dominujących stref klimatycznych na Ziemi w mikroskali (dżungla, pustynia, niziny i ocean z rafą koralową) wraz z charakterystycznymi dla nich zwierzętami, ptakami czy insektami, co miało częściowo spełnić funkcję testu przed próbą kolonizacji kosmosu, a także pomóc ludziom zrozumieć prawa ekologii. W ramach projektu rozpoczętego w 1991 roku i trwającego dwa lata, badacze zamknęli się w wybudowanej „Biosferze 2” na pustyni w Arizonie. Rzeczywistość przebywania w zamknięciu zweryfikowała jednak wizje starannie dobranego zespołu.

Wprowadzenie: dr hab. Paweł Sitkiewicz, prof. UG

Akademia Dokumentalna to program dokumentalny stworzony przez Fundację Okonakino, dystrybutora filmów dokumentalnych Against Gravity i Festiwal Millennium Docs Against Gravity, prezentujący najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Seanse połączone są z wykładami i rozmowami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i specjalistów z dziedzin poruszanych w filmach. Wykłady Akademii Filmu Dokumentalnego Docs to ogólnouczelniane zajęcia fakultatywne, jednak wstęp na nie jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej informacji o projekcie.

Cena biletów: 15 zł