AKADEMIA DOKUMENTALNA | Nie jestem twoim murzynem (2016)

Nie jestem twoim murzynem (2016), reż. Raoul Peck, dokument, USA, Francja, Belgia, Szwajcaria, 89 min.

Reżyser wykorzystuje niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki „Remember This House” Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, oraz bogaty zasób archiwalnych filmów i zdjęć. W filmie usłyszymy głos Samuela L. Jacksona – narratora opowieści. „Nie jestem twoim murzynem” otrzymał nagrodę BAFTA w kategorii najlepszy film dokumentalny.

Książka i film przedstawiają historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi. [akademiadokumentalna.pl]

Film był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Zdobył m.in. statuetkę BAFTA dla Najlepszego filmu dokumentalnego.

Prelekcja: dr hab. Paweł Sitkiewicz, prof. UG / Krystyna Weiher-Sitkiewicz

Akademia Dokumentalna to program dokumentalny stworzony przez Fundację Okonakino, dystrybutora filmów dokumentalnych Against Gravity i Festiwal Millennium Docs Against Gravity, prezentujący najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Seanse połączone są z wykładami i rozmowami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i specjalistów z dziedzin poruszanych w filmach. Wykłady Akademii Filmu Dokumentalnego Docs to ogólnouczelniane zajęcia fakultatywne, jednak wstęp na nie jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej informacji o projekcie.

Cena biletów: 15 zł normalny / 10 zł ulgowy*

Ulga dla studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.