Nie chcemy innej ziemi (2024), reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor, Palestyna, Norwegia, 96 min.
Film ukazuje wieloletnią batalię mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu o zachowanie swoich domów i ziemi. Mieszkańcy palestyńskich osad w tym regionie, znajdujących się pod izraelską okupacją od wojny sześciodniowej w 1967 roku, od dekad zmagają się z próbami wysiedlenia przez władze izraelskie. Obserwujemy codzienność mieszkańców, naznaczoną niesprawiedliwością, upokorzeniami oraz ciągłym zagrożeniem utraty dorobku życia.
Palestyńsko-izraelski kolektyw filmowy przez pięć lat dokumentował losy wioski, tworząc poruszający zapis przedstawiający brutalne akty przemocy ze strony izraelskiego wojska i osadników oraz nieustające wysiłki lokalnej społeczności w walce o przetrwanie. Twórcami filmu są Adra – prawnik i dziennikarz urodzony w Masafer Yatta – oraz Yuval Abraham, żydowski dziennikarz. Mimo odmiennych doświadczeń i ograniczeń tworzą wyjątkowy duet, starając się każdego dnia wspierać mieszkańców wioski i nagłaśniać ich tragedię.
Prowadzący: Paweł Sitkiewicz – filmoznawca i medioznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina polskiego i światowego, a także kulturą filmową i historią komiksu. Autor czterech książek filmoznawczych, w tym: „Małe wielkie kino” (2009) i „Gorączka filmowa” (2019, finalista Nagrody Literackiej Gdynia). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images” i „Animation”. Współautor „Historii kina” (t. 2-4, 2011-2020) i leksykonu „Powieści graficzne” (2015).
Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Z wykształcenia filmoznawczyni, etnolożka i polonistka. Stale współpracuje z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, Gdyńskim Centrum Filmowym, Against Gravity, Europejskim Centrum Solidarności, Uniwersytetem Gdańskim oraz innymi instytucjami w Polsce i za granicą. Realizatorka wielu projektów badawczych, naukowych, artystycznych, kulturalnych, literackich oraz edukacyjnych. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”.
Akademia Filmu Dokumentalnego to program dokumentalny stworzony przez Fundację Okonakino, dystrybutora filmów dokumentalnych Against Gravity i Festiwal Millennium Docs Against Gravity, prezentujący najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Seanse połączone są z wykładami i rozmowami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i specjalistów z dziedzin poruszanych w filmach. Wykłady Akademii Filmu Dokumentalnego Docs to ogólnouczelniane zajęcia fakultatywne, jednak wstęp na nie jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego.
Cena biletów: 15 zł normalny / 10 zł ulgowy*
Ulga dla studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku | Pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego – wstęp wolny