AKADEMIA DOKUMENTALNA | Młody Platon (2021)

Młody Platon (2021), reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath, dokument, Irlandia, Wielka Brytania,102 min.

Pan McArevey jest natchnionym dyrektorem katolickiej szkoły dla chłopców w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Belfaście, w Północnej Irlandii. Kocha Elvisa Presleya i uczy swoich podopiecznych jak docierać do własnych uczuć, gdy konfrontują się z 30-letnim konfliktem, którego krwawe i traumatyczne żniwo zostało zebrane na ulicach ich dzielnicy, często z udziałem ich rodziców.

W tym wyjątkowym obrazie społeczności, która nadal nie może otrząsnąć się z tamtych przeżyć, widzimy niezwykłego nauczyciela, leczącego za pomocą mądrości starożytnych Greków, pesymizm, agresję i historycznie uwarunkowaną rozpacz. Widzimy, jak krytyczne myślenie i uwaga może wzmacniać oraz zachęcać dzieci do spojrzenia ponad ograniczeniami ich własnej społeczności. Filozofia daje chłopcom szansę na indywidualne zmierzenie się z narracjami swojej społeczności i odrzucenie przekonania, że jedynym rozwiązaniem problemów pozostaje przemoc [akademiadokumentalna.pl]

Film zdobył Nagrodę im. George’a Morrisona dla najlepszego filmu dokumentalnego na IFTA.

Prelekcja: dr hab. Paweł Sitkiewicz, prof. UG / Krystyna Weiher-Sitkiewicz

Akademia Dokumentalna to program dokumentalny stworzony przez Fundację Okonakino, dystrybutora filmów dokumentalnych Against Gravity i Festiwal Millennium Docs Against Gravity, prezentujący najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Seanse połączone są z wykładami i rozmowami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i specjalistów z dziedzin poruszanych w filmach. Wykłady Akademii Filmu Dokumentalnego Docs to ogólnouczelniane zajęcia fakultatywne, jednak wstęp na nie jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej informacji o projekcie.

Cena biletów: 15 zł normalny / 10 zł ulgowy*

Ulga dla studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.