Akademia Dokumentalna | Apolonia, Apolonia (2022)

Apolonia, Apolonia (2022), reż. Lea Glob, Dania, Polska, Francja, 116 min.

Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokół w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. Próbując odnieść sukces jako malarka, Apolonia musiała mierzyć się między innymi z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn. Czy w końcu zdobyła zasłużone uznanie?

Wprowadzenie: dr hab. Paweł Sitkiewicz, prof. UG

Akademia Dokumentalna to program dokumentalny stworzony przez Fundację Okonakino, dystrybutora filmów dokumentalnych Against Gravity i Festiwal Millennium Docs Against Gravity, prezentujący najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Seanse połączone są z wykładami i rozmowami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i specjalistów z dziedzin poruszanych w filmach. Wykłady Akademii Filmu Dokumentalnego Docs to ogólnouczelniane zajęcia fakultatywne, jednak wstęp na nie jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej informacji o projekcie.

Cena biletów: 15 zł