Cykl: Dekalog II | Spotkanie z Krzysztofem Zanussim

30 listopada Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego wypełniło się po brzegi. Na spotkanie ze słynnym projektem filmowym Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego przyszły pokolenia młodych: studentów, którzy z produkcją zetknęli się po raz pierwszy i starsi, którzy doskonale pamiętają realia przedstawione w realizowanym w latach 80. formacie.

Druga odsłona koncentrowała się wokół Dekalogu, odnoszącego się do przykazania biblijnego: „Nie będziesz brał imienia, Pana Boga twego, nadaremno”. W główne role wcielili się Krystyna Janda i Aleksander Bardini.

Po projekcji spotkaliśmy się z mistrzem polskiego kina, którego twórczość można zaklasyfikować do nurtu moralnego niepokoju, Krzysztofem Zanussim – autorem często podnoszącym w swoich filmach kwestie natury moralnej i egzystencjalnej. Z reżyserem rozmawiał Dyrektor Centrum Filmowego UG, prof. Mirosław Przylipiak.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia. Fotograf: Milena Szabat.

Cykl: Dekalog to długoterminowy projekt skoncentrowany wokół filmowego projektu Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu Dekalogu na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka, rozmawiać będą goście ze świata sztuki i nauki.

lipiec 2024
Subskrypcja